مرثیه تکراری

خیلی دوست دارم چیزی برای فاجعه پلاسکو بنویسم.
اما هر چی فکر میکنم میبینم برای اتفاق تکراری هر چی بنویسی باز هم تکراری خواهدبود .
کاش مسیر توقف این تکرار ها را پیدا میکردیم.
ما به شکلی احمقانه داریم به فریز شدن در فاجعه ها خو میکنیم.
من برای آتشنشان ها بسیار متاثر ومتاسفم.
اما حادثه دیدگان آتش نشانی را قهرمان نمیدانم بلکه آنها را قربانی ضعف ساختاری میدانم که با قهرمان نامیدن آنها این فاجعه توسعه نیافتگی وعدم تناسب ساختارهای ایمنی با نیازهای جامعه را پنهان میکند.

خیلی دوست دارم بنویسم اما چه بگویم که این مرثیه تکراری است.
سهیل رضایی
#پلاسکو


نظرات شما


 1. behnam در 17/21/01 گفت :

  سلام، بعضی از اتفاقات تو زندگی شاید یه امتحان الهیه و درس عبرت گرفتن از حوادث ولی بنظر من این حادثه پلاسکو یه هشدار الهی بود که خیلیا از این موضوع خبری ندارند. تهران روی یه خط گسل خیلی خطرناکی قرار گرفته که بنابه بررسیها و اعلام صاحبنظران در هر دوره ۱۰۰ ساله زلزله مهیبی تهران را چندین بار در طول تاریخ ویران کرده، و تا بحال صد و اندی سال است که از آخرین زلزله تهران گذشته، نمیخوام اینو بگم تا دلهره و استرس و نگرانی در شما بیفته اما وقتی می بینیم یه ساختمان با اینکه اولش بمدت ۴ ساعت نشانه های آتش سوزی بود و بعد ویران شد و علیرغم این فرصت باز با مشکل روبرو شدیم و الانشم همه درگیرشیم و نگران، ما در مقابل خدانکرده ویرانیهای یه زلزله بزرگ که در چند ثانیه اتفاق میفته چه تدابیری میتونیم انجام بدیم و چقدر آماده ایم برای اینکار، موضوع جان میلیونها نفر پایتخت یک کشور در میونه !!

  [پاسخ]


 2. شیرین در 17/21/01 گفت :

  بی مسئولیتی مسئولان، بی ارزش بودن جان شهروندان برایشان و بی تفاوتی مردمان به اصول ایمنی و اهمیت آنها جگر آدم را خون می کند ویولت جان.
  بعضی ها نوشتند مسئله را سیاسی نکنید و من متعجبم از اینهمه کوته بینی! وظیفه اداره مملکت و شهرها سیاسی ست چون سیاستمردان و مردان حکومت در طی انتخابات خود را کاندید می کنند برای اشغال صندلی های مدیریتی و از پول مملکت توی جیبشان می رود. این مسائل اگر سیاسی نیستند پس چه اند؟!
  این وسط بعضی ها بجای نگرانی برای انها که زیر تل های خاک زنده به گور شدند و آنها که عزیزشان را از دست داده اند بیشتر نگرانند مبادا آب توی دل حاکمان بی لیاقت تکان بخورد!
  به خدا حرف بعضی ها را که می خوانم ناخودآگاه می گویم شاید لیاقت چنین مردمی همین حکومت است و بس! Wilt Frown

  [پاسخ]


 3. ماهان در 17/21/01 گفت :

  من با این نظرت کاملا موافقم. مرگ آتش نشان ها مسلما غم انگیزه اما جلمعه با قهرمان خوندن اونها داره تقصیر خودش رو میپوشونه.

  [پاسخ]


 4. اميرحسين در 17/22/01 گفت :

  سلام
  اول از هر چی میگم روح اتشنشان های عزیزی که جونشون را از دست دادند شاد.انشالله خدا به خانواده هاشون صبر بده.
  من فکر میکنم ریشه خیلی از مشکلات و از جمله این حادثه توی این نکته است که هرکسی باید توی اون جایگاهی که قرار داره مسولیت پذیر باشه و وظایف خودش را کامل انجام بده.توی همین حادثه اینجوری به این قضیه نگاه کنید:
  شهرداری تهران مگه ما چند بار اخطار دادیم!!ایا کل وظیفه توی تذکر خلاصه میشه؟!جا نداشت قبل از حادثه یه حرکت عملی انجام میدادن!
  فروشنده های اون مجتمع(نه همشون الزاما)ولی اکثرشون حس نمیکردن در قبال مشتری هاشون،کارکنانشون یا خودشون مسول هستن؟!که حاضر نشن توی هر شرایطی کار کنن و راضی به کار نباشن؟!(می دونم بینشون ممکنه باشن کسایی که عذری داشته باشن)
  یا اون مردمی که جمع شدن و عکس و سلفی گرفتن!!تا خیلی از ادما و سازمان ها
  به نظر من این وسط اتشنشان ها بودن که برای انجام وظیفه از خیلی چیزا گذشتن.
  روحشون شاد و به امیدی که حس مسولیت پذیری و انجام درست وظیفه بین همه مردم از هر رده و مسولیتی زنده باشه

  [پاسخ]

دیدگاهی بنویسید

*

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette