نسل ِ طفلکی

ما را درست قضاوت کنید !

از نسلی متفاوت هستیم!. نسلی که دیگر تکرار نمی شود…
ما، هم بوی خزینه و اب انبار حمام های عمومی یادمان است و هم بعدِ گذر از دوران پسا توی جوب اب شنا کردن ، دوران ماساژ انسان در جکوزی را به چشم دیده ایم.. ما همانهایی هستیم که با ژیان دایی جان رفتیم سیزده بدر و چند سال بعد توی خیابانهای تهران ناباورانه و با دهانی باز ماشین بوگاتی را دیدیم! پس قدر ما را بدانید!
ما همانهایی هستیم که از بازی هفت سنگ و کوبیدن کف دست روی عکس ادامس فوتبالی گذشته ایم و به بازی { اساسی ان کریدیونیتی} هم پشت پا زدیم … ما نسلی هستیم که سینه جاهل های فیلمهای مسعود کیمیایی تا فرم فاق شلوار محمدرضا گلزار را پاییده ایم!. و از نعره های لوتی های توی فیلم فارسی تا صدای عشوه های پسران دخترنمای این سالهای سینمای ایران را شنیده ایم.

ما نسل عجیبی هستیم که دیروز با پول { سکه دوزاری } ارتباط تلفنی برقرار میکردیم و امروز { ناگهان } با تلفن همراه پول را جابجا میکنیم … ما استثنائیم … نسل قبل از ما اینچنین نبود! ونسل بعد از ما هم اینچنین نخواهد بود .. از داشتن ساعتی که با اثر گاز دندان روی مچ دست و کشیدن عقربه ان با خودکار بیک ایجاد می شد تا عینک گوگل راه طولانی بود که ما را یک شبه بردند!
نسل قبل از ما رفتند و اینهمه اتفاقات عجیب و غریب دنیای مدرن را ندیدند و نسل بعد از ما می ایند در حالی که به علت استفاده از رایانه در کلاس ها هیچ حسی نسبت به بوی دفترهای نو در اول مهر ندارند!
ما نسل خوبی بودیم! به خدا خیلی خوب بودیم اما در ازای اینهمه خوبی پر شدیم از پارادوکس!
بچه که بودیم دست به هر کاری نزدیم گفتند تو دیگر بزرگ شدی باید دل به دریا بزنی! و ما هنوز شنا کردن بلد نبودیم و بزرگ که شدیم دست به هر کاری زدیم گفتند نکن اینکار ها را تو هنوز بچه ای!
قدر ما را بدانید که در جهان دیگر چنین نسلی که هم جواد یساری را درک کرده باشد و هم جاستین را نخواهد امد!
به فریادمان برسید ما درون چالشی بسیار بزرگتر از چالش اب یخ گیر کرده ایم!…
ما در چالش بین معنی کلمات گرفتاریم! ما با مرام و لوتی و با معرفت بودیم و ناگهان دیدیم که باید برای به روز بودن “عجق “بود!
ما بچه های ” ماکار و اندیشه ” سر به کار بودیم و تابستانهایمان به میوه چینی از باغ های مردم و بیل زدن سر زمینی که از خودمان نبود گذشت و ناگهان تو ی چند تابستان بعد با تور سفر به تایلند مواجه شدیم!
.
ما نسلى هستیم از هر سه نسل…
نویسنده:ناشناس


نظرات شما


 1. ماهان در 17/08/01 گفت :

  ما نسل فشرده ایم. نسل ZIP و MP3.

  [پاسخ]


 2. osam در 17/08/01 گفت :

  عالی بود Smile

  [پاسخ]


 3. صادق در 17/08/01 گفت :

  اگه این قضیه یه نصف دهه ای هم پیشتر! میرفت . درست میرسید به نسل ماییکه که اصلن خیابون نداشتیم … تنها اتومبیل شهرمون یک جیپ بود که مال نماینده مجلس آنزمان بود . جاده مون از شهر کنونی تا مرکز استان! خاکی بود و … شتر و قاطر را هنگام آوردن آذوقه از دهات و اطراف را هم دیده بودیم که لبنیات و روغن حیوانی می آوردند و حتا گوشت که آنرا قُرمه ( نصف و نیمه سرخ کرده ) میکرند تا طی چند ماه فاسد نشود ( یخچالی در کار نبود ) … تنور خانگی با سوخت پهن Big Smile و و و
  عالی بود دست شما و نویسنده ناشناس درد نکند

  [پاسخ]


 4. behnam در 17/08/01 گفت :

  واقعا چه دوران استثنایی داشتیم ما دهه های ۶۰ و ۷۰
  یادمه بابام وقتی حقوقشو میگرفت اونو توی یه کیسه پلاستیک خط خطی می آورد خونه. اونروز روز شادی ما بود. مخصوصا وقتی آخر هر ماه میشد منتظر بودیم بابا وقتی حقوقشو میگرفت با یه پاکت شیرینی و چند کیسه پلاستیکی پر از میوه های سیب و پرتقال و انار و … میومدخونه. زمستونا مخصوصا شباش وقتی برف آروم آروم با عشوه و ناز پایین میومد کلی خوشحال بودیم و هرلحظه منتظر اعلام تعطیلی مدارس. یادش بخیر واقعا چه دورانی بود.

  [پاسخ]


 5. behnam در 17/08/01 گفت :

  گذر یکباره از زندگی تقریبا سنتی به زندگی تقریبا مدرن پدر و مادران رو هم در تربیت و مدیریت فرزندانشان سردرگم و گیج کرد. گوشی موبایل در اصل یه ابزار بسیار خطرناک در ابتدای اومدنش که هنوز فرهنگش نرسیده بود در نظر والدین یه ابزار ارتباطی ساده بود چون اطلاعی از عمق اثرات زیانبارش برای بچه هاشون نداشتند. چون اصلا باهاش کار نکرده بودند. چون دیگه سن یادگیری و پذیرش چنین وسایلی رو گذرانده بودند. و فقط نظاره گر بودند. لاقل تو این مورد ما میتونیم با تجربیات ابتداییمون یه کنترلی برای بچه هامون داشته باشیم البته اگه یهویی یه وسیله ارتباطی عجیب غریبی سروکله اش از راه پیدا نشه!

  [پاسخ]


 6. تـــــــــــــرانه در 17/09/01 گفت :

  حرف دل …
  عالی بود ..

  [پاسخ]


 7. ساره در 17/13/01 گفت :

  شما که به سلامت به مقصد رسیدین ما رو هم دعا کنین

  [پاسخ]

دیدگاهی بنویسید

*

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette