توضیحی واجب و لازم

وقتی اولینبار نوشته پست پایین رو نوشتم و تو فیس بوک گذاشتم.با موجی از مخالفت روبرو شدم .مخالفتهایی از قبیل اینکه یه برنامه سرگرمی و به قولی fun نتیجه رای گیریش چه ربطی به مسئله انتخابات داره که اینقدر مسئله جدی ه.

اون زمان حرفی نزدم و تصمیم گرفتم تو یه نوشته وبلاگی منظورم از حرفی که زدم و مقایسه این رای گیری با انتخابات و طنز نهفته در کلامم و استفاده از کلمه “شیخ” و چرایی اش رو توضیح بدم…تا هم منظور من مشخص شه و هم شفاف سازی!!! کرده باشم.

تا امروز که این مقاله رو خوندم و دیدم حرف دل منه و به نظرم تحلیلی درست.

پس دیگه بهتره زحمت تایپ کردن بیشتر به خودم ندم… و خوشحالم که بسیاری دیگر هم نظرشون به این نکته که توجه من و به خودش جلب کرد،معطوف شده و در مقایسه اون نوشتن.

 

 

“بسیاری از ایرانیان این روزها با آکادمی گوگوش آشنا هستند و مراحل پایانی انتخاب خواننده برگزیده آن را دنبال می کنند. این برنامه اقشار مختلف مردم را درگیر یک مسابقه سرگرم کننده و هیجان انگیز کرده است. در هفته های اخیر و در مراحل پایانی این مسابقه، مردم هر هفته در یک انتخابات شرکت می کنند و به کاندیداها (خواننده های) مطلوب خود رای می دهند. فردی که در انتخابات هر هفته کمترین رای را بدست می آورد از مسابقه حذف می شود. از آنجا که مردم با یک تماس تلفنی کوتاه و یا ارسال پیام کوتاه (اس ام اس) ـ ظاهرا با هزینه ای اندک ـ می توانند در برنامه شرکت کنند، امکان مشارکت و رای دادن مردم از نقاط مختلف کشور در این مسابقه وجود دارد. طبق آنچه مجری برنامه اعلام کرده، بیش از یک میلیون رای در جدیدترین دور مسابقه ارسال شده است.

هدف اصلی این برنامه پرمخاطب، اگرچه مانند برنامه های مشابه خارجی اش، ایجاد سرگرمی برای مردم است، اما مشاهده بحثها و شیوه برخورد مردم و حاشیه های این برنامه میتواند بعنوان یک نمونه آماری فراگیر برای بررسی رفتار و نحوه نگرش مردم به پدیده انتخابات جالب توجه باشد.
در اینجا میخواهم به چند نکته ی کوتاه به بهانه ی حواشی رای گیری در آکادمی گوگوش اشاره کنم:

۱ـ در هفته های پایانی این مسابقه، خواننده ها تنها با کسب رای مستقیم مردم انتخاب میشوند و به دور بعد میروند. در این مدت شایعات بسیاری در شبکه های اجتماعی در هر دور از رای گیری درباره رابطه بعضی از خواننده ها و استادان آکادمی شکل گرفت؛ شایعاتی از قبیل اینکه خانم گوگوش نسبت به یکی از خواننده ها نظر مثبت بیشتری دارد و یا با یکی از خواننده ها فامیل است و نمی گذارد حذف شود. اما با حذف هر یک از آن خواننده ها، این گمانه ها رنگ باخت و اطمینان به نتایج آرا بیشتر شد.

آنچه که در پس این شایعات دیده میشود و قابل تامل است، وجود پتانسیل بالای بی اعتمادی و عدم اطمینان به سلامت رای گیری در میان ایرانیان است، حتی اگر انتخابات درباره مسابقه ای سرگرم کننده باشد.

تردید و بدگمانی نسبت به نتایج انتخابات در ایران در سطوح مختلف ـ خواه در مسابقه سرگرم کننده آکادمی موسیقی گوگوش باشد و خواه در انتخابات ریاست جمهوری ـ مساله قابل تاملی است. شفافیت و تضمین سلامت رای گیری، به یکی از مسایل مهم هر انتخاباتی در ایران تبدیل شده است.
۲ـ در طی دو هفته گذشته، در میان خوانندگان جوانی که در مسابقه شرکت کرده اند، امیر بهمن، جوانی شوخ طبع که ظاهرا از هموطنان لرستانی است، نقاط ضعفی در اجرایش داشت و از اینرو گمان بسیاری بر این بود که او در رای گیری حذف خواهد شد. اما او نه تنها در آن دور حذف نشد بلکه در دور بعد از آن هم دوباره رای آورد و خواننده های دیگری که از نظر بسیاری اجرای بهتری داشتند حذف شدند. پس از این اتفاق، بعضی از افراد در شبکه های اجتماعی، رای دهندگان را سرزنش می کردند که چرا از روی تعلق قومی و شهری و یا بر مبنای احساسات رای میدهند و معیارهای اصلی مانند کیفیت اجرا را در نظر نمی گیرند.

این واکنشها نشان می دهد که شاید بسیاری از ما هنوز درک درستی از قاعده رقابت دموکراتیک نداریم. قاعده انتخاب دموکراتیک بر مبنای “روش معین” برای رسیدن به “نتیجه نامعین” است. قاعده دموکراتیک به معنای این نیست که همیشه خروجی رای ها، بهترین گزینه از نظر “ما” و یا بهترین گزینه از نظر کارشناسان است. از طرف دیگر، اساسا معیارهای انتخاب مردم با هم متفاوت است و البته همیشه مردم بر مبنای معیارهای عقلانی انتخاب نمی کنند بلکه در بسیاری موارد به دلایل استراتژیک و احساسی رای میدهند. بخصوص در جوامعی که بین بخشهای مختلف جامعه شکافهای عمیقی وجود داشته باشد، رای دادن بر مبنای تعلقات خاص و احساسات چیز عجیب و غریبی نیست.

به هر حال انتخاب بر مبنای رای گیری عمومی آسیب های خاص خود را دارد و به همین دلیل است که در بعضی حوزه های حرفه ای ـ مانند انتخاب فیلم ـ معمولا از رای کارشناسان به جای رای عمومی استفاده میشود؛ و البته آن هم خالی از اشکال و انتقاد نیست (مانند بحثهای پیرامون انتخاب فیلم آرگو در اسکار).

۳ـ نکته دیگر اینکه اگر فرض کنیم رای هموطنان لرستانی مان در انتخاب خواننده جوان لرستانی ـ که بسیاری انتظار حذف شدنش را داشتند ـ تاثیر اصلی را داشته، میتوان در اینجا درباره یک واقعیت تاریخی دیگر هم داوری کرد. در اینجا باید از مرد لرستانی شجاع و مقاومی یاد کنم که برخلاف خواننده جوان آکادمی گوگوش، حتی رای همشهری هایش را هم بحساب نیاوردند. مهدی کروبی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری که بیش از دو سال است به خاطر حق خواهی اش بطور ناعادلانه در حصر خانگی قرار دارد، در انتخابات سال ۸۴ بیش از ۴۴۰ هزار رای هموطنان لرستانی را کسب کرد اما در سال۸۸ اعلام شد که آرای او در آنجا تنها ۴۴ هزار رای بوده تا نهایتا جمع آرای او از میزان آرای باطله هم کمتر اعلام شود! آیا واقعا میتوان باور کرد که مهدی کروبی حتی به اندازه امیربهمن در میان همشهری هایش محبوبیت نداشته است؟

کلام آخر اینکه مسابقه آکادمی گوگوش علاوه بر جنبه سرگرم کننده اش، یک بار دیگر افکار عمومی را نسبت به مساله سلامت رای گیری حساس کرده و این یقینا در آستانه انتخاباتی دیگر امر مبارکی است. مردم “جنس صدای” رای گیری در آکادمی گوگوش را “دوست دارند”، “اگر چه روی تحریرهایش باید بیشتر کار کند تا ریتم را از دست ندهد!”

آنچه که مردم دوست ندارند، جنس صدای انتخاباتی است که نه ریتمش شفاف باشد و نه تحریرش درست. “


نظرات شما


 1. عمه خانم در 13/06/03 گفت :

  خیلی عالی و با حوصله نوشته شده! بخصوص با این قسمت ” بهترین گزینه از نظر “ما” و یا بهترین گزینه از نظر کارشناسان است. از طرف دیگر، اساسا معیارهای انتخاب مردم با هم متفاوت است و البته همیشه مردم بر مبنای معیارهای عقلانی انتخاب نمی کنند بلکه در بسیاری موارد به دلایل استراتژیک و احساسی رای میدهند” کاملا موافقم …اما تصور میکنم که مخالفان هم حق دارن نظر خودشان رو بدن، نمیشه گفت که دموکراسی برای اونطرف خوبه اما اگه عدم موافقتت رو اعلام کنی بد میشی!!!

  [پاسخ]

  violet در تاریخ مارس 6th, 2013 ساعت 10:01 ق.ظ پاسخ داد :

  به نطر منم نوشته جامع و کاملی اومد

  [پاسخ]


 2. جوان در 13/06/03 گفت :

  خانوم ویولت سلام
  ملت ما بار ها ثابت کردند که لیاقت دمکراسی رو ندارن و بهتره همیشه یک نفر دیگه براشون انتخاب کنه. تجربه دمکراسی برای ملت ما تجربه های بسیار تلخی رو بهمراه داشته.

  [پاسخ]


 3. یاس در 13/06/03 گفت :

  من نمی دونستم اون شیخ گرام اهل کجا بوده برای همینم اصلا منظور اون پست رو نگرفتم. خوب شد شفاف سازی کردین Smile
  اینم مطلب جامعی بود. واقعا نتیجه یک انتخابات می تونه خلاف تصور ما باشه و این بارها بهمون ثابت شده اما باز هم نمی خوایم که بپذیریم و به نظرم جالبی موضوع به اینه که اگر فکر می کنیم بر فرض رای و تظر و ما درسته بجای اینکه سعی کنیم خیلی معقول دیگران رو نسبت به دیدگاهمون آگاه کنیم، دست به رفتارهای ناشایست می زنیم و طرف مقابلمون رو تحقیر می کنیم. شاید چون آگاهی رسوندن سخت و زمان بر باشه و نتایجش در طولانی مدت عایدمون بشه. اما فحاشی و تحقیر در دسترس ترین و ساده ترین راهه.
  حالا جدای از این حرفها من خرم آبادی نیستم اما طرفدار امیرم و از صدای خاص و شخصیت طنزش خوشم میاد. شاید فرضا کسی مثل امیر حسین صدای بهتری داشته باشه اما دیده کلی که به من نوعی میده مطلوب و خوشایند نیست. حیف عضو اف … بی نیستم وگرنه یک دفاع جانانه ای از امیر می کردم D:

  [پاسخ]

  violet در تاریخ مارس 6th, 2013 ساعت 12:45 ب.ظ پاسخ داد :

  من همون یه تیکه ایی که نوشتم،فحش خورم رو ملس کرد در حالیکه نه طرفداری کردم نه کسی رو کوبیدم ولی آستانه تحمل بعضیا!!!!!!! شدیدا اومده پایین…شایدم پایین بوده از اول

  [پاسخ]


 4. آقای توت فرنگی در 13/06/03 گفت :

  احسنت به آدم چیز فهم! من این چند روزه از بس حرص خوردم سر این جریان موهام سفید شد! Smile

  [پاسخ]


 5. نرگس در 13/06/03 گفت :

  دوست عزیز،گمان میکنم اندکی اطلاعاتمون درباره قومیت های ایرانی کم هست،جناب آقای امیر لر هستند،اما ما تو ایران مناطق مختلف بسیاری داریم که قومیت لر در اونجاها زندگی میکنند,و ایشون از لرهای منطقه استان لرستان نیستند.ما توی اصفهان،فارس،کهکیلویه،چارمحال و بختیاری ،جنوب و استان خوزستان و خیلی استان های دیگه لر داریم .(لرهایی که اصلاً ارتباطی به استان لرستان ندارند) که تعدادشون بسیار بیشتر از لرهای استان لرستان هست/جناب آقای امیر بهمن از لرهای استان چهارمحال و بختیاری اند و اصلاً به جناب شیخ و منطقه تولد ایشون مرتبط نیستند(جناب شیخ متولد الیگودرز در استان لرستان هستند).فقط من باب اطلاع عرض کردم.موفق باشید

  [پاسخ]

  violet در تاریخ مارس 7th, 2013 ساعت 10:45 ق.ظ پاسخ داد :

  ممنون از توضیحت

  [پاسخ]


 6. چه جالب ! من این مطلب رو خونده بودم ولی نمی دونستم نویسنده اش تویی ویولت خانوم . من هم با این نوشته موافقم .
  خونه نو هم مبارک باشه دوست عزیز

  [پاسخ]


 7. shirin در 13/07/03 گفت :

  ایکاش منبع و نام نویسنده این نوشته رو هم مینوشتی ویولت جان.

  راستش اظهار نظری نمی کنم چون بیننده هیچکدام از برنامه های فارسی زبان نیستم، صداها را هم نشنیده ام و بی طرفم.
  اما این بحث ها خوب و میمون هستند. آینه ای هستند تا مردم خود و میزان تحملشان را درش خوب ببینند.
  فقط فکر کن اگر قرار بود اینهمه کری و فحاشی بابت هر تلنت شو یا انتخاب میس یا رئالیتی های جورواجور در سایر کشورها براه می افتاد چه میشد!

  [پاسخ]

  violet در تاریخ مارس 7th, 2013 ساعت 7:35 ب.ظ پاسخ داد :

  من این متن رو با ایمیل گرفتم و ذکر نشده بود نویسنده کیه که منم تذکر بدم

  [پاسخ]


 8. واقعا با حرفات موافقم من که از اولش خیلی ندیدم چون واقعا به نظرم افتضاحه

  [پاسخ]

دیدگاهی بنویسید

*

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette