پارسی را پاس بداریم

میگه ….«سرتا پام رو پر از گیفت!!!(giftکادو)کرد»

با خودم میگم،قیف!!!! چرا قیف؟واسه چی سرتاپاش رو قیف گرفته؟
Wink


نظرات شما


 1. آوین در 12/03/09 گفت :

 2. shirin در 12/03/09 گفت :

  گل گفتی ویولت جان!
  این آدمهایی که اینطور حرف زدن را نوعی “کلاس” میدانند اغلب دو گروه هستند:
  افراد ساکن ایران که گاهی حتی تسلط کامل هم به یک زبان دوم ندارند اما خدا میداند چرا لهجه زبان ندانسته را میگیرند و از کلماتش در عوض کلمات زبان مادری استفاده میکنند.
  دسته دوم افراد ساکن در سایر کشور ها هستند که مخصوصا اگر در سن بالای 25 سال کوج کرده باشند میتوان گفت که تقریبا غیر ممکن است زبان مادری را فراموش کنند.
  حتی در مورد خودم که هرگز فارسی حرف نمیزنم هم این فراموشی اتفاق نمی افتد. فقط در روزهای اول ورود دوباره به ایران باید دقت کنم که به فارسی فکر کنم تا مکث نداشته باشم و ضمنا جملات و عبارات را از اول به فارسی تشکیل دهم و ترجمه نکنم. همین!
  این دوستان باید بخاطر داشته باشند که این نهایت ناتوانی ذهنی است: یاد گرفتن یک زبان و فراموش کردن قبلی!!
  فرد توانا آنی است که به زبانهای متعدد تسلط دارد و قادر است هرکدام را با تلفظ و لهجه درست صحبت کند و دامنه لغاتش نیز در هر کدام وسیع باشد. این درسی بود که همیشه از پدرم گرفتم که در عین تسلط به زبان و ادبیات فارسی و متون قدیمی و اشعار زبان مادری اش آذری را به زیبایی صحبت میکند و ترکی استانبولی انگلیسی عربی و فرانسه را با فصاحتی صحبت میکند که شنونده را به تعجب وا میدارد. لابد او هم به زعم دوستان باید برای بالا رفتن کلاسش وانمود کند که آذری را یادش رفته!!
  (استفاده از لغات فنی و علمی که معادل پارسی شان گویایی کمتر از لغت اصل دارند شامل این توضیح نمیشوند.)

  [پاسخ]

  سینا در تاریخ سپتامبر 4th, 2012 ساعت 5:18 ب.ظ پاسخ داد :

  صد درصد موافقم. کسی که اینطوری حرف می زنه یا عمداً و برای افه این کار رو می کنه یا مغزش گنجایش یادگیری دوتا زبون رو نداره.
  بعضیا که دیگه آخرشن. از خارج که میان مثلاً به سیب اشاره می کنن و از بقیه می پرسن “شما به این چی میگین؟” یعنی خودشون رو هم جزء ما حساب نمی کنن!

  [پاسخ]

  shirin در تاریخ سپتامبر 4th, 2012 ساعت 6:17 ب.ظ پاسخ داد :

 3. ايدا در 12/03/09 گفت :

  بايد به اين جور افراد همين جوري جواب داد واقعا

  [پاسخ]


 4. غزال در 12/03/09 گفت :

  واي خدائيش باحال بود ، خيلي براي خنده بهش نياز داشتم . حالا من هم شما رو بخندونم : بنده خدا حدود 65 سالشه و ميگه : بچه هام سفر رفتند آنتاليا ما تو انترنت و فلس بوك ديدمشون Big Smile)))))) بعدش مي موني چي جواب بدي . فقط مي خندي ….
  خوب باشي عزيزم

  [پاسخ]

  violet در تاریخ سپتامبر 3rd, 2012 ساعت 12:11 ب.ظ پاسخ داد :

 5. Sami در 12/03/09 گفت :

  Smile ))

  [پاسخ]


 6. خواننده ی وبلاگت در 12/03/09 گفت :

  حالامنم ازسرتا پایه چیزی بگم بخندی

  بچه های من فارسی انگلیسی روقاطی حرف میزنن…چون دایره ی لغات فارسیشون محدود
  یه باربرای دخترم همه چیز خریدم
  میدونی ازذوقش چی گفت
  به انگلیسی گفت
  Thanks mom you made my
  سرتاپا

  هاهاها فکرکن

  [پاسخ]


 7. عمه خانم در 12/04/09 گفت :

  عزیز دل عمه این کلمه کادو هم یک کلمه خارجیه، اما این کلمه خارجی بقدری قدیم وارد فرهنگ ما شده که اصلآ متوجه اش نیستیم، کلمه فارسی میشه هدیه یا پیشکش، ارمغان، تحفه حالا دیگه آیا این کلمات هم فارسی هستند یا نه هرچی گشتم چیزی پیدا نکردم، منظورم اینه که بسیاری کلمات که در فارسی داریم از زبانهای خارجی گرفته شده ، زبان زنده همینه ، من شخصا نه گیفت میگم نه قیفت و همون کلمه کادو رو استفاده میکنم امابا این آگاهی که نه این فارسیه و نه اون، بعد از اینم که فهمیدم که پارسی رو عربها به ما خطاب کردند به یاد پارس سگ دیگه پارسی هم نمیگم !!!
  فقط برای اینکه ببینی زبان پارسیوا (پارسی) چیه : http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86_%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3%DB%8C_%D8%A8%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86
  این دوست ۶۵ ساله هم که نمیتونه بگه فیس بوک دیگه خیلی جالب بود شاید مال دهاتی چیزی بوده یا داشته مسخره میکرده مثل بعضی دوستان که میگن فضول بوک Wink

  [پاسخ]

دیدگاهی بنویسید

*

Click to Insert Smiley

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette